Školící místnost

< Zpět na školení

Zaměstnávání cizinců v roce 2024

Datum

11/06/2024 9:00 - 14:00

Cena

Běžná cena: 2 800 Kč (3 388 Kč s DPH)
Speciální cena pro klienty Randl Partners: 2 600 Kč (3 146 Kč s DPH)

Dostupnost

Volno

Zaměstnávání cizinců se nejen v posledních letech dostává do popředí zájmu zaměstnavatelů. Důvodem je zejména dlouhodobě nízký počet uchazečů o práci z řad našinců, ale mnohdy také pozitivní zkušenosti zaměstnavatelů s cizinci a jejich přístup k práci.

Nejen při náboru, ale také již v rámci výkonu práce u cizinců zaměstnavatelé často narážejí na úskalí, která jsou důsledkem nepřehledné legislativy a výjimek, kterými je česká právní úprava zaměstnávání cizinců protkána. Déle než dva roky probíhající válečný konflikt na Ukrajině (a s ním související příliv uprchlíků) zároveň přinesl další, téměř pro všechny zcela novou problematiku, která se do zaměstnávání cizinců (těchto uprchlíků) taktéž promítá.

Zaměstnavatelé proto často tápou a váhají, zda vůbec může daný cizinec v ČR pobývat a/nebo pracovat a za jakých podmínek, v horším případě pak cizince přijmou bez toho, aniž by vůbec tušili, že něco není správně.

Tento seminář si klade za cíl jednak shrnout základní aspekty práce cizinců, tak aby účastníci získali základní přehled v oblasti, případně si potvrdili své dosavadní znalosti. Představíme si základní předpisy platné pro tuto oblast, stěžejní druhy povolení, která je možné (či spíše nutné) si v jednotlivých situacích opatřit, vysvětlíme, kdy je vhodné či nezbytné žádat o klasickou zaměstnaneckou kartu, a kdy naopak je možné či vhodnější zvolit postup jiný. Dále shrneme povinnosti zaměstnavatele související s prací cizinců, především informační a evidenční povinnosti, a upozorníme na rizika sankcí, které hrozí v případě, že nebudou tyto povinnosti dodržovány. Seznámíme vás také se speciálními vládními programy, které mohou některým zaměstnavatelům získávání potřebných povolení zjednodušit.

V neposlední řadě vám představíme také aktuální novinky a úpravy, které se udály za poslední dobu, stejně jako další plánované změny, které se chystají. Mezi ně patří např. další prodlužování dočasné ochrany ukrajinských uprchlíků a s tím související informace, nebo změny v zákoně o zaměstnanosti, které přináší např. zostřené tresty za nejzávažnější přestupky, novou možnost volného přístupu na trh práce či změny v plnění informační a evidenční povinnosti zaměstnavatelů.

 

Na školení se budeme zabývat následujícími otázkami:

 • základní právní předpisy upravující zaměstnávání cizinců na území ČR
 • zaměstnávání občanů EU vs. zaměstnávání občanů třetích zemí (i s přihlédnutím k válečnému konfliktu na Ukrajině)
 • základní instituty užívané při zaměstnávání cizinců (zaměstnanecká karta, modrá karta, karta vnitropodnikově převedeného zaměstnance)
 • výjimky – volný přístup na trh práce v ČR, neduální zaměstnanecká karta, krátkodobá práce
 • další aspekty zaměstnávání cizinců (zejména informační a evidenční povinnost zaměstnavatele, pracovní cesty cizinců, kvóty atd.)
 • peněžité i nepeněžité sankce za porušení pracovněprávních předpisů souvisejících se zaměstnáváním cizinců
 • programy ekonomické migrace
 • novinky a změny

Komorní školení pro max 25 osob, hybridní verze.

Určeno pro: personalisté / zaměstnanci HR oddělení / vedoucí zaměstnanci / management / specialisty GDPR

Akce není určena pro společnosti a odborníky poskytující právní služby, auditorskou činnost, specializované poradenství nebo jinou činnost konkurenční povahy. Vyhrazujeme si právo určit seznam účastníků.

Všechny pracovní materiály včetně prezentace jsou vám k dispozici v tištěné formě.

V ceně semináře jsou podkladové materiály a občerstvení (coffee break). Pokud máte dietologická omezení (např. alergie na lepek), uveďte je do kolonky za jméno uchazeče, rádi pro vás zařídíme odpovídající stravu.


Registrovat


  Upozorňujeme, že kapacita školení je omezená. Může se tedy stát, že Vaši registraci nebudeme moci akceptovat.
  Kliknutím na tlačítko "Odeslat" se závazně registrujete na zvolené školení a potvrzujete, že jste se seznámil/a s Obchodními podmínkami a Pravidly pro zpracování osobních údajů.

  Nepřeji si, aby mi byly zasílány nabídky seminářů.