Školící místnost

< Zpět na školení

Zaměstnávání cizinců v ČR – vč. novely zákona o pobytu cizinců a dalších plánovaných změn

Datum

27/02/2024 9:00 - 14:00

Dostupnost

Již nelze registrovat

Máte-li zájem o seminář s tímto obsahem, prosím kontaktujte nás na training@randls.com nebo se podívejte na naši kompletní nabídku seminářů.

Zaměstnávání cizinců je v posledních letech nejen trendem, ale v podstatě nutností, se kterou se více či méně setkává téměř každý zaměstnavatel – sehnat pracovní sílu na českém trhu práce je totiž v některých odvětvích stále složitější. Pojem „zaměstnávání cizinců“ však u některých personalistů i právníků (a nejen jich) vyvolává pocit nervozity a úzkosti, a to zejména s ohledem na administrativu, která je s tím spojena. Nelze se tomu příliš divit, protože nepřehledná legislativa a bohužel i časté výjimky na přehlednosti příliš nepřidávají, ba právě naopak. Nadále probíhající válečný konflikt na Ukrajině (a s ním související příliv uprchlíků) pak do této problematiky přinesl ještě o něco více nejasností. Zaměstnavatelé proto často tápou a váhají, zda vůbec může daný cizinec v ČR pobývat a/nebo pracovat a za jakých podmínek.

Tento seminář si klade za cíl jednak shrnout základní aspekty práce cizinců, tak aby účastníci získali základní přehled v oblasti, případně si potvrdili své dosavadní znalosti. Představíme si základní předpisy platné pro tuto oblast, stěžejní druhy povolení, která je možné (nutné) si v jednotlivých situacích opatřit, vysvětlíme, kdy je vhodné či nezbytné žádat o klasickou zaměstnaneckou kartu, a kdy naopak je možné či vhodnější zvolit postup jiný. Dále shrneme povinnosti zaměstnavatele související s prací cizinců, především informační a evidenční povinnosti, a upozorníme na rizika sankcí, které hrozí v případě, že nebudou tyto povinnosti dodržovány. Seznámíme vás také se speciálními vládními programy, které mohou některým zaměstnavatelům získávání potřebných povolení zjednodušit.

V neposlední řadě vás provedeme také aktuálními novinkami a změnami, které přinesly poslední měsíce (zejména novela zákona o pobytu cizinců a také novela zákona o zaměstnanosti), a shrneme také další plánované změny, které se chystají.

Na školení se budeme zabývat následujícími otázkami:

  • základní legislativa upravující zaměstnávání cizinců na území ČR
  • zaměstnávání občanů EU vs. zaměstnávání občanů třetích zemí (i s přihlédnutím k válečnému konfliktu na Ukrajině)
  • základní instituty užívané při zaměstnávání cizinců (zaměstnanecká karta, modrá karta, karta vnitropodnikově převedeného zaměstnance)
  • výjimky – volný přístup na trh práce v ČR, neduální zaměstnanecká karta, krátkodobá práce
  • další aspekty zaměstnávání cizinců (zejména informační a evidenční povinnost zaměstnavatele, pracovní cesty cizinců atd.)
  • peněžní i nepeněžní sankce za porušení pracovněprávních předpisů souvisejících se zaměstnáváním cizinců
  • programy ekonomické migrace
  • novela zákona o pobytu cizinců, další plánované změny

Komorní školení pro max 25 osob, hybridní verze.

Určeno pro: personalisté / zaměstnanci HR oddělení / vedoucí zaměstnanci / management / specialisty GDPR

Akce není určena pro společnosti a odborníky poskytující právní služby, auditorskou činnost, specializované poradenství nebo jinou činnost konkurenční povahy. Vyhrazujeme si právo určit seznam účastníků.

Všechny pracovní materiály včetně prezentace jsou vám k dispozici v tištěné formě.

V ceně semináře jsou podkladové materiály a občerstvení (coffee break). Pokud máte dietologická omezení (např. alergie na lepek), uveďte je do kolonky za jméno uchazeče, rádi pro vás zařídíme odpovídající stravu.