Školící místnost

< Zpět na školení

Zaměstnávání cizinců v ČR – vč. novely zákona o pobytu cizinců a dalších plánovaných změn

Datum

27/02/2024 9:00 - 14:00

Cena

Běžná cena: 2 600 Kč (3 146 Kč s DPH)
Speciální cena pro klienty Randl Partners: 2 400 Kč (2 904 Kč s DPH)

Dostupnost

Volno

Zaměstnávání cizinců je v posledních letech nejen trendem, ale v podstatě nutností, se kterou se více či méně setkává téměř každý zaměstnavatel – sehnat pracovní sílu na českém trhu práce je totiž v některých odvětvích stále složitější. Pojem „zaměstnávání cizinců“ však u některých personalistů i právníků (a nejen jich) vyvolává pocit nervozity a úzkosti, a to zejména s ohledem na administrativu, která je s tím spojena. Nelze se tomu příliš divit, protože nepřehledná legislativa a bohužel i časté výjimky na přehlednosti příliš nepřidávají, ba právě naopak. Nadále probíhající válečný konflikt na Ukrajině (a s ním související příliv uprchlíků) pak do této problematiky přinesl ještě o něco více nejasností. Zaměstnavatelé proto často tápou a váhají, zda vůbec může daný cizinec v ČR pobývat a/nebo pracovat a za jakých podmínek.

Tento seminář si klade za cíl jednak shrnout základní aspekty práce cizinců, tak aby účastníci získali základní přehled v oblasti, případně si potvrdili své dosavadní znalosti. Představíme si základní předpisy platné pro tuto oblast, stěžejní druhy povolení, která je možné (nutné) si v jednotlivých situacích opatřit, vysvětlíme, kdy je vhodné či nezbytné žádat o klasickou zaměstnaneckou kartu, a kdy naopak je možné či vhodnější zvolit postup jiný. Dále shrneme povinnosti zaměstnavatele související s prací cizinců, především informační a evidenční povinnosti, a upozorníme na rizika sankcí, které hrozí v případě, že nebudou tyto povinnosti dodržovány. Seznámíme vás také se speciálními vládními programy, které mohou některým zaměstnavatelům získávání potřebných povolení zjednodušit.

V neposlední řadě vás provedeme také aktuálními novinkami a změnami, které přinesly poslední měsíce (zejména novela zákona o pobytu cizinců a také novela zákona o zaměstnanosti), a shrneme také další plánované změny, které se chystají.

Na školení se budeme zabývat následujícími otázkami:

 • základní legislativa upravující zaměstnávání cizinců na území ČR
 • zaměstnávání občanů EU vs. zaměstnávání občanů třetích zemí (i s přihlédnutím k válečnému konfliktu na Ukrajině)
 • základní instituty užívané při zaměstnávání cizinců (zaměstnanecká karta, modrá karta, karta vnitropodnikově převedeného zaměstnance)
 • výjimky – volný přístup na trh práce v ČR, neduální zaměstnanecká karta, krátkodobá práce
 • další aspekty zaměstnávání cizinců (zejména informační a evidenční povinnost zaměstnavatele, pracovní cesty cizinců atd.)
 • peněžní i nepeněžní sankce za porušení pracovněprávních předpisů souvisejících se zaměstnáváním cizinců
 • programy ekonomické migrace
 • novela zákona o pobytu cizinců, další plánované změny

Komorní školení pro max 25 osob, hybridní verze.

Určeno pro: personalisté / zaměstnanci HR oddělení / vedoucí zaměstnanci / management / specialisty GDPR

Akce není určena pro společnosti a odborníky poskytující právní služby, auditorskou činnost, specializované poradenství nebo jinou činnost konkurenční povahy. Vyhrazujeme si právo určit seznam účastníků.

Všechny pracovní materiály včetně prezentace jsou vám k dispozici v tištěné formě.

V ceně semináře jsou podkladové materiály a občerstvení (coffee break). Pokud máte dietologická omezení (např. alergie na lepek), uveďte je do kolonky za jméno uchazeče, rádi pro vás zařídíme odpovídající stravu.


Registrovat


  Upozorňujeme, že kapacita školení je omezená. Může se tedy stát, že Vaši registraci nebudeme moci akceptovat.
  Kliknutím na tlačítko "Odeslat" se závazně registrujete na zvolené školení a potvrzujete, že jste se seznámil/a s Obchodními podmínkami a Pravidly pro zpracování osobních údajů.

  Nepřeji si, aby mi byly zasílány nabídky seminářů.