Odborové organizace – jak fungují?
Lektor
Datum
11/10/2022 9:00 - 13:00
Cena
Běžná cena: 2 400 Kč (2 904 Kč s DPH)
Speciální cena pro klienty Randl Partners: 2 200 Kč (2 662 Kč s DPH)
Dostupnost
Volná místa
Jste personalista nebo funkcionář odborové organizace, ale neznáte pořádně práva a povinnosti, které vyplývají z působení odborové organizace u zaměstnavatele? Založení odborové organizace znamená pro personalisty někdy noční můru – obávají, že nebudou vědět, jak s odbory spolupracovat a jaké jsou jejich povinnosti. Odborové organizace naopak nedokáží vždy reagovat na jednání zaměstnavatele, neboť neznají šíři svých práv a povinností. Často je tak začátek spolupráce spíš boj, než sociální dialog.
Potřebuje zaměstnavatel souhlas odborů a k jakým účelům? Je dobré, když jsou v odborové organizaci odborníci, nebo je úplně jedno, kdo se stane zástupcem zaměstnanců?
Vysvětlíme si povinné poskytování informací, projednací povinnosti, souhlas i spolurozhodování, materiální zázemí, které musí zaměstnavatel odborům pro jejich činnost vytvořit. Předestřeme kroky, které vedou k co nejlepší spolupráci mezi zaměstnavatelem a odborovými organizacemi. Ukážeme, jak správně postupovat při kolektivním vyjednávání a popíšeme, co dělat, když se situace dále zkomplikuje vznikem druhé, třetí, čtvrté … odborové organizace. Dotkneme se i současného tématu on-line odborů.
V rámci školení se tak zaměříme na nejčastější nejasnosti, problémy a otázky, které vyvstávají při „soužití“ zaměstnavatele a odborové organizace, a to praktickou formou s řadou příkladů a za použití výstupů z judikatury. Samozřejmě se dostane také na aktuální dotazy účastníků.